Early Research and Scholarship Conference Program Details

Friday, September 25, 2015
9:00AM – 3:30PM
Graduate Center, CUNY – Concourse Level


Panel Session I


1. The Unfinished Project of Emancipation

Chair: Herman Bennett (History)        Room: C205

  • John Blanton (History)
    This Species of Property: Slavery and the Properties of Subjecthood in Anglo-American, Law, 1619-1783
  • Sean Gerrity (English)
    The John Brown Moment: Imagining a Maroon Community in the Alleghenies
  • Glen Olson (History)
    Slavery’s Leviathan: Visions of Federal Governance, 1815-60
  • Elvira Basevich (Philosophy)
    W.E.B. Du Bois and the Unfinished Project of Emancipation
  • Sean Griffin (History)
    Black Utopias: African-American Workers and Cooperative Communities

2. Aesthetics, Coloniality, and Otherness

Chair: Tanya Agathocleous (English)        Room: C203

  • Makeba Lavan (English)
    Another Country: Hybridity and Identity Formation in Black Europe
  • Krystle Farman (History)
    Arrogant Tricksters, Saintly Figures: Afro-Mexican Religious Beliefs in Colonial Mexico
  • Maria Stracke (English)
    Representations of Native Americans in Early U.S. and 19th Century Art and Letters: George Catlin and Karl Bodmer in the Archives
  • Christina McCollum (Art History)
    Exhibitions of Outsider Art: The American Folk Art Museum

3. Teaching Otherwise

Chair: Katina Rogers (Futures Initiative; HASTAC) Room: C197

  • Maureen Samedy (Urban Education)
    Leadership at Historically Black Colleges and Universities
  • Talia Shalev (English)
    Where Poetics and Pedagogies Meet: Witness in June Jordan and Adrienne Rich
  • Caitlyn Bolton (Anthropology)
    Negro Education from the American South to 1920s East Africa
  • Laura Kaplan (Urban Education)
    P.S. 25, South Bronx: Community Control and Bilingual Education

4. Re-mixing Methods

Chair: Jessie Daniels (Public Health)        Room: C201

  • James Head (Psychology)
    Abraham Maslow: Unsung Hero of “Pre-Qualitative” Psychology
  • Joanna Smolenski (Philosophy)
    Dimensions of Moral Identity and Social Inequality: An International and Interdisplinary Perspective
  • Rachel Chernick (Social Welfare)
    Risk Factors Involved in the Transition from Non-Medical Prescription Opiate to Heroin Use: A Qualitative Study of Young Adult Opioid Users
  • Devin Heyward (Psychology)
    Genetics and Genealogy: The Search for History and Racial Identity

5. Trans-/Queer Encounters in the Archives

Chair: Matt Brim (English, CSI ; WSQ)        Room: C198

  • B Lee Aultman (Political Science)
    The Epistemology of Transgender Political Resistance: Embodied Experience and Everyday Life
  • Melina Moore (English)
    Gender Journeys: Embodiment and Autobiographical Form in Western Trans Life-Writing from 18th c to Present
  • Frederic-Charles Baitinger (French)
    American Versus French: An Interpretation of Gender Theory
  • Christopher Ewing (History)
    The Color of Desire: The Contradictions of Race in German Gay Politics
  • Margaret Galvan (English)
    Feminism in Action: In the Streets, On the Page, Within the Archive

Panel Session II


6. Music-making and the Un/Making of ‘Self’

Chair: David Olan (Music)            Room: C205

  • Julia Goldstein (Theatre)
    Transnational Process in Sundance Institute East Africa: The Crossing Boundaries Festival in Addis Ababa
  • Sissi Liu (Theatre)
    Fred Ho’s Implosive Wukongist Exploration and Performance of “Asian American Jazz”
  • Paul Fess (English)
    Resonant Texts: The Politics and Practices of 19th-century African American Musical Cultures of Print from Abolitionism to the Player Piano
  • Elizabeth Weybright (English)
    “Pleasure only to herself”: Gender and Subversive Musicianship in the Long Nineteenth Century

7. Crafting the Global City

Chair: Sujatha Fernandes (Sociology)        Room: C203

  • Nicholas Gamso (English)
    The World(s) of Robert Moses
  • Morgan Buck (Earth & Environmental Sciences, Geography)
    Women In and Out of Place: The Gendered Geographies of Urban Governance in Twentieth Century Johannesburg
  • Elizabeth Sibilia (Earth & Environmental Sciences, Geography)
    Space, Labor, and Law: The Global Production of a Landscape for Shipbreaking in Chittagong, Bangladesh and the Problem of Waste
  • Liz Donato (Art History)
    The Intimate City: The Valparaiso Architecture School in the Urban Sphere, 1952-1972

8. Inter-/ Trans-nationalisms

Chair: Susan Buck-Morss (Political Science)    Room: C197

  • Zeynep Oguz (Anthropology)
    The Radiance to Come: Nuclear Energy and the Politics of Anticipation in Turkey
  • Jenny LeRoy (English)
    Cuba Rising: Approaching the Archive in a Time of Detente

  • Justin Bracken (Anthropology)
    Walls as Enduring Boundaries: Investigating the Fortified Maya Site of Muralla de Leon
  • Aparna Anand (Economics)
    The Economic Analysis of Domestic Workers: Role of Beliefs and Identity in Educational Choices.

9. Aesthetics and Politics

Chair: Barbara Webb (English)            Room: C201

  • Kannaki Bharali (Sociology)
    Bare Bodies, Performance, and Identity of Life Models in New York
  • Timothy Griffiths (English)
    Bricolage Propriety: The Queer Practice of Late-Nineteenth Century Black Uplift
  • Sean Kennedy (English)
    Global Gangster Culture under Late Capitalism: Researching the South African Case
  • Wendy Tronrud (English)
    Doing Time, Incarceration and Freedom in William Walker and Thomas Gaines’s Buried Alive (Behind Prison Walls) for a Quarter of a Century: Life of William Walker (1892)

10. Re/visioning Education

Chair: Michelle Fine (Urban Education)        Room: C198

  • Matthew Chrisler (Anthropology)
    Youth Contestations of Education Reform: A Study of TFA-Phoenix
  • Chloe Asselin (Urban Education)
    Social Movement Unionism: Organized Teachers’ Struggles and Successes in Defending and Transforming Public Education in Philadelphia
  • Danica Savonick (English)
    “Aesthetic of the Outsider”: Audre Lorde’s Pedagogy and a Different Relationship to Difference
  • Brian Jones (Urban Education)
    The Tuskegee Revolt: Blackness, Learning, and the Legacy of Booker T. Washington
  • Lynne Beckenstein (English)
    Pain as Feminist Pedagogy: Audre Lorde and the Sisterhood in the Spelman College Archives

Panel Session III


11. Alternative Media in the Long Nineteenth Century

Chair: Hildegard Hoeller (English)        Room: C205

  • Yair Solan (English)
    London in Hollywood: Jack London’s Autobiographical Novels and the Social Problem Film
  • Nicole Zeftel (Comparative Literature)
    Nervous in America: Urbanization, Anxiety, and Labor in Late-19th-Century American Literature
  • Krystyna Michael (Comparative Literature)
    Circulating Domesticity: Home Periodicals, Domestic Ideology, and the 19th- and 20th-Century American City
  • Courtney Chatellier (English)
    Research on the Circulation of French Literature in Late Eighteenth Century Philadelphia
  • Elizabeth Decker (English)
    Fannie Hurst: Beyond Imitation

12. On Roots and Routes of the Black Diasporas

Chair: Robert F. Reid-Pharr (English)        Room: C205

  • Kristin Moriah (English)
    Das Kabarett: Das Programm, Multiculturalism and Internationalism in the Pre-WWI Berlin Theater Scene
  • Leila Harris (Art History)
    Picturesque Labor: Photography, British Colonialism, and the Tea Trade 1860-1914
  • Gordon Barnes (History)
    Revolt and Refusal: Organized Violence, Individualized Resistance, and the Challenge to Planter Power in the British Empire, 1810-1900
  • Abigail Lapin (Art History)
    Visualizing a Black Presence in Brazil: Art and the Civil Rights Movement in Salvador da Bahia and Rio de Janeiro, 1950s-80s

13. Militarism, Security, and the Environment

Chair: Duncan Faherty (English)        Room: C205

  • Sobukwe Odinga (Political Science)
    Hostages to Fortune: Strategic Resources, Hard Bargaining, and US-African Security Cooperation
  • Alexandra Schindler (Anthropology)
    Displacing Crisis through Escape: ‘Border Practices’ of Syrian Refugees in Urban Cairo
  • Lydia Pelot-Hobbs (Earth & Environmental Sciences, Geography)
    Contesting the Louisiana Carceral State
  • Laurel Turbin (Earth & Environmental Sciences, Geography)
    Geographies of Desecration: Race, Indigeneity, and the Militarization of Hawai‘i

14. Criminalization, Reform, and Resistance

Chair: Donald Robotham (Anthropology)    Room: C205

  • Chunrye Kim (Criminal Justice)
    Intimate Partner Violence among Korean Immigrants in New York City
  • James Andrew Sevitt (Psychology)
    Everyday Acts of Struggle, Survival, Resilience and Resistance: The Emergence of New Economic Cultures in the Aftermath of the 2008 Global Financial Crisis

  • Bronwyn Dobchuk-Land (Sociology)
    The Genealogy of Social Democratic Responses to Crime

  • Robert Jackson (Earth & Environmental Sciences, Geography)
    In Certain Respects, the Future Looks Bright: Migration, Criminalization, and Race-Making in 21st Century Alabama

15. Dissent and Scandalous Expressions

Chair: Claire Bishop (Art History)        Room: C205

  • Thomas Muzart (French)
    Beyond the Scandal: Rethinking the Relationship between Censorship and Marginalized Artists in Contemporary France
  • Sydney Stutterheim (Art History)
    Accomplices in the Work of Lynn Hershman Leeson
  • Nora Slonimsky (History)
    “The Engine of Free Expression” [?]: The Political Development of Copyright in the Colonial British Atlantic and Early National United States
  • Meng Jiang (Comp Lit)
    Between the State and the Market: Translocality in Chinese Postsocialist Art Cinema
  • Jessica Mahlbacher (Political Science)
    Releasing the Genie: Tracing the Trajectories of Authoritarian Mobilization of Mass-Nationalism in China and Russia

NYC Archivists Roundtable

Elebash Recital Hall


Welcoming Remarks by Duncan Faherty, Director Early Research Initiative

Chair: Polly Thistlethwaite, Chief Librarian CUNY Graduate Center


  • Karen Hwang
    Consultant, artasiamerica
  • María Isabel Molestina-Kurla
    Reader Services Librarian, The Morgan Library & Museum
  • Thomas Lannon
    Assistant Curator, The New York Public Library Manuscripts and Archives Division
  • Shola Lynch
    Curator, Moving Image and Recorded Sound Division, Schomburg Center for Research in Black Culture, New York Public Library
  • Edward O’Reilly
    Curator and Head, Manuscript Department, Patricia D. Klingenstein Library, New-York Historical Society
  • John Vincler
    Head of Reader Services, The Morgan Library & Museum

About the Author

Roxanne Shirazi is the Dissertation Research Librarian at the Graduate Center Library.